• ReluctantMuskrat@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    3
    ·
    1 day ago

    In middle school I rode my bike to school and stopped by a convenience store most days and bought two packs of gum. At school I sold pieces for 10 cents each and selling one pack paid for both, supporting my habit. It wasn’t big money but I felt like a genius.

    • pir8t0x@ani.social
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      1 day ago

      I would have done the same but packs of gum like that unfortunately are pretty expensive in my country. Since the pack of gums aren’t produced by any of the companies in my country and all available are from abroad lol. + When I sold that stuff, they really got popular in the class, and people were rushing to buy. Hence, many people knew about it and unfortunately on the same day, the principal came to visit the class and he saw some kids in my class chewing the gum during class-time 🤦 They did me dirty by telling the principal that I was selling gum and I also sold it to them 😭 Fortunately, I didn’t get punished in any way. He just left with disappointment and had told me that selling gums isn’t allowed at school.