Left is the DQ near my office. Consistently does that. Right is the DQ in the next town over.
No. Never had one. Not interested.
I can’t tell what size blizzard this is thanks to the short cup, they’re usually taller. (Where I am in the US) They’re $4.99 or so for a medium, that’s my best guess. 20 miles round trip for the further “better” blizzard, 40 minutes in the car at that distance means city/town driving, so I’ll guess 18mpg. Extra gallon of gas for that round trip is gonna be ~$3+ USD unless you’re in California, and then it’s probably $4.25 or so.
Your best bet is to not waste gas, time, and wear on the car and order the next size up if your gas is $3-ish, or maybe order two if you’re in California.
No, I would not drive further.
For overpriced aerated ice cream? Just go to the local supermarket and get some good ice cream. It’s cheaper it’ll taste better.
No, but I’d always get one when I was over there anyway.
No. I’m not driving anywhere (walkable city resident) and I’m not eating that junk. I’m insufferable, sorry.
Respect
Awareness++
Gotta respect the honesty tho
No, I would go to the local mom and pop ice cream shop. It is better ice cream and keeps the money I spent in my community instead of investor groups.
Got to be honest here, I know and patronize a lot of Mom & Pop shops, but it hadn’t occurred to me until just now that there were still independent ice cream shops anymore. I’m super jelly that you have one available to you.
Yes, this. Can’t say it any better. Local shops for stuff like this is a win.
No. No I wouldn’t.
I’d probably just buy the next size up at the closer store if I wanted that much. I usually buy the smallest size & end up throwing about 1/4 of it away.
Still, when I go for ice cream(*), I’m going because it’s a treat. Getting one overstuffed like the one on the right would certainly trigger more dopamine.
So, I guess it’s a coin flip depending whether or not it’s a nice day for a drive.
As a European just let me say wow.
This is wrong on so many levels. And I assume you’re not aware of half of them.
As a Canadian, lol.
I hope I’m aware of at least 3/4’s of the levels of wrongness. We’re pretty influenced by American culture but still have our own identity. It seems to be fading a bit with time but I remember travelling to the US and thinking why is the yogurt so sweet? Why is the bread sweet?
I went on a work trip, pancakes had so much sugar they did not taste good, then powdered sugar on top, and a large slab of butter. The table syrup was just brown glucose-fructose. It was terrible. For dinner we went to Panerra bread, again everything you expect to be savory was so sweet.
As a Central American I’m… kinda clueless. What’s this about? Enlighten me, please!
Aside from the environmental impact of driving 10 (!) Extra miles (or at all) for a tiny bit of extra ice cream, which is neither healthy nor needed. It just doesn’t make sense on a personal financial level to waste so much gas to get a cheaper (per volume) treat. For a European driving to get ice cream alone is ridiculous as many placed have ice cream shops in the town we live in that we walk or bike to.
Adding to that, it’s not even icecream but a industrial replacement of (likely) dubious quality.
So one could get more in better quality cheaper if consumed regularly.
I was thinking with the petrol expense factored in wouldn’t it work out cheaper just to buy 2?
Gas is pretty cheap
I also dont know how much a blizzard is. I imagine theyre basically the same as a mcflurry from mcdonalds?
Looks like a blizzard is in the realm of $6? I don’t go to DQ, but living in a region with many of them I can say gas is generally accessible for ~$2.50 so unless you’re driving something that gets 10mpg there’s basically no way to make buying two be worth it. I only have to fill up gas once every month or two because my car is a plug in hybrid and I rarely go more than ~40 miles in a trip so it’s unlikely I use gas at all. With free nights I don’t even really pay much to fill my battery.
Oh, I thought they were taking about the ice cream itself as if it had some ungodly ingredients and sprinkles of human rights violations. Now I feel silly.
Thank you!
some ungodly ingredients and sprinkles of human
What an unfortunate line break after this
c/unexpectedcannibalism 😶
No you are right, too!
Nope.
No. I could probably get 3 gallons of ice cream at the grocery store for what one of those costs.
And also for the price of the extra gasoline
This is a shitty ad.
For the left or the right one?
Yes
No but I also wouldn’t have bothered going to the closer DQ.
No, I don’t need all those extra calories. I also would eat at a local shop instead.